FAQ

Odpowiadamy na najczęstsze pytania klientów związanych z usługami fotowoltaicznymi. Jeśli masz inne, na które nie znalazłeś odpowiedzi zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub osobistego w siedzibie firmy.

Częste pytania

Co to jest fotowoltaika i instalacja fotowoltaiczna? To zespół urządzeń pozwalający na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Podstawowy element, który składa się na systemy fotowoltaiczne, to panele słoneczne, montowane na dachach domów prywatnych, budynkach firmowych czy użyteczności publicznej, wytworzone z krzemu. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej wynika nie tylko z niższych kosztów energii elektrycznej, ale także ekologii i ekonomicznych rozwiązań – systemy fotowoltaiczne są bezobsługowe, ich użytkowanie nie wiąże się z żadnymi nakładami finansowymi.

Poza tym instalacja fotowoltaiczna nie szkodzi środowisku i nie wymaga ubiegania się o specjalne zezwolenie, jeśli jej moc nie przekracza 50 kW. Warto pamiętać, że jeśli decydujemy się na instalacje fotowoltaiczne, to możemy ubiegać się o ich dofinansowanie w postaci dotacji, dzięki czemu inwestycja zwróci się już po około 6-7 latach.

Wraz z zakupem zestawu fotowoltaicznego otrzymują Państwo gwarancję na jej główne podzespoły, czyli falownik oraz panele. Nasze podzespoły są z polskich dystrybucji, zatem nie ma najmniejszych powodów do obaw, jeśli jednak naszłaby potrzeba zareklamowania urządzenia.

W przypadku falowników, ich gwarancja jest zazwyczaj 10 letnia i wszelkie wsparcie oraz zlecenie naprawy gwarancyjnej można uzyskać bezpośrednio u polskiego dystrybutora. Podstawą gwarancji jest karta gwarancyjna, którą otrzymują Państwo w opakowaniu z inwerterem. Falowniki, które są w naszych zestawach to falowniki sprawdzonych producentów posiadających oficjalne oddziały w Polsce, co redukuje jakiekolwiek ryzyko do zera. Według naszych dostawców – przy obecnej technologii komunikacji, ponad 70% usterek i awarii dany producent falownika jest w stanie naprawić/przekonfigurować zdalnie przez internet. Jeżeli jednak usterka wynikałaby z fizycznego popsucia jakiegoś elementu w falowniku, to naprawa lub wymiana falownika następuje do 2 tygodni.

Panele są urządzeniem bezobsługowym, więc raczej nie ma prawa się nic z nimi zepsuć, co nie byłoby uszkodzeniem mechanicznym, dlatego też producenci dają tak długie gwarancje. Panele fotowoltaiczne mają z reguły 10-12 lat gwarancji na produkt oraz 25 lat gwarancji na ich wydajność, a podstawą do gwarancji jest faktura sprzedaży z naszej firmy. Nasze moduły fotowoltaiczne pochodzą tylko i wyłącznie z polskiej dystrybucji. Jeśli zatem coś złego wydarzy się z Panelem to wymieniany jest praktycznie „od ręki”, gdyż zarówno nasze stany magazynowe, jak i stany magazynowe polskich dystrybutorów są kontenerowe. W skrajnych przypadkach, jeśli Państwa panel nie byłby dostępny od ręki w którymś z polskich magazynów – zostanie zamówiony panel bezpośrednio od producenta z Chin i wtedy taka wymiana przedłuży się do 50 dni. Jest to jednak sytuacja skrajna i bardzo mało prawdopodobna.

Gwarancja 10 lat jest producencka. Nie bez powodu współpracujemy z firmą Growatt, bo pomijając ich wspaniałą jakość falowników – mają także jako nieliczny producent swój oficjalny oddział w Polsce. Dlatego też z awariami nie ma najmniejszego problemu, wszystko realizowane jest od ręki w Polsce. Kontakt z Growattem jest niezwykle prosty i przyjemny, firma posiada swój oddział w Polsce, ich jednostka mieści się w Rudzie Śląskiej. Jest to sprzęt wysokiej klasy więc nie przewidywałbym tutaj potrzeby kontaktu z producentem. Jeszcze nie zdarzyło nam się, aby falownik Growatta uległ awarii i musiał być odsyłany do producenta. Czasami jednak gdy się “zawiesi” poprzez nierówną pracę na sieci lub cokolwiek – Growatt potrafi ponad 70% awarii naprawić zdalnie (falownik ma podłączenie WIFI). Jeśli jednak uszkodzeniu uległyby “bebechy” i nie dałoby się tego naprawić zdalnie to wysyłamy falownik do Growatta. Gwarancja jest respektowana, gdy falownik zainstaluje (podbije pieczątkę na karcie gwarancyjnej) elektryk z uprawnieniami SEP (wystarczy eksploatacja).

Panele nie mają prawa raczej się uszkodzić, gdyż jest to urządzenie statyczne, bezobsługowe więc za bardzo nie ma co się z nim stać. Jeśli jednak panel uległby awarii, mają Państwo 10 letnią gwarancję, która jest realizowana bezpośrednio u polskiego dystrybutora. Nasi dystrybutorzy mają kontenerowe stany magazynowe, zatem od ręki wymienią Panu panel z dnia na dzień, lecz taka sytuacja zdarzyła nam się tylko raz na setki sprzedanych zestawów.
– Z gwarancją zarówno falownika jak i paneli oczywiście pomagamy i za nią odpowiadamy, więc zamiast kontaktować się od razu z dystrybutorem może Pan jak najbardziej z nami, a my postaramy się zdiagnozować i rozwiązać problem jak najszybciej się da (często też mamy na stanie panele zamienne). Zarówno dystrybutorzy paneli jak też oddział Growatt Polska to gigantyczne spółki, które na rynku na pewno pobędą dłużej niż gwarantowane produkty i nie będą robiły żadnych problemów z ewentualnymi roszczeniami. O solidności i doświadczeniu naszej firmy nie będziemy już pisać – wystarczy poczytać opinie.

Sieciowa instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. Poza wspomnianą możliwością przesyłania nadmiaru wytworzonej energii, ustawa o OZE przewiduje także system opustów dla instalacji prosumenckich (net-metering). System opustów dla fotowoltaicznych instalacji prosumenckich polega na tym, że właściciel mikroinstalacji może przesłać nadwyżkę energii do sieci publicznej i odebrać ją z niej w ciągu jednego roku. Jest to tak zwane bilansowanie roczne energii, czyli rozliczanie różnicy pomiędzy prądem zużytym a wprowadzonym do sieci w ujęciu rocznym. Oznacza to, że energię wyprodukowaną i wprowadzoną do sieci prosument może „odebrać”  w innym momencie. Energia, którą instalacje fotowoltaiczne wytworzyły w maju, może zostać „odebrana” na przykład w lutym następnego roku. Tego rodzaju magazynowanie energii elektrycznej w sieci to bardzo opłacalne rozwiązanie, które uniezależnia właściciela instalacji PVP od wzrostu cen prądu.

Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej sieciowej jest licznik dwukierunkowy. Jego zadaniem jest zliczanie energii elektrycznej, którą wytworzyła instalacja fotowoltaiczna oraz pobranej z sieci publicznej. Jest to więc urządzenie pomiarowe, które dokonuje pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu – do sieci oraz z sieci. Na ich podstawie prosument rozlicza się z zakładem energetycznym. Funkcjonalność sieci elektrycznej jest zachowana. Jedyną różnicą jest dodatkowa mikroinstalacja do produkcji prądu. W zależności od inwertera (jednofazowy, trójfazowy) zasilamy jedną bądź trzy fazy. 

Równie ważnym elementem tworzacym systemy fotowoltaiczne oraz instalacje PV jest inwerter solarny, inaczej falownik. To urządzenie, które można śmiało nazwać sercem i mózgiem całej instalacji. Jego zadaniem jest bowiem konwertowanie prądu stałego, dostarczanego przez panele słoneczne, na prąd zmienny, którego parametry będą zgodne z parametrami sieci publicznej. Bez niego wyprodukowana energia byłaby bezużyteczna, ponieważ przy jej pomocy nie moglibyśmy zasilać urządzeń używanych w domu czy firmie.

W skład zestawu wchodzą:

  • Panele fotowoltaiczne PV – ich ilość zależna jest od mocy instalacji
  • Falownik (inwerter) – urządzenie zamieniające prąd stały w przemienny
  • Licznik zużycia i produkcji energii
  • System montażowy – odpowiednio dopasowany do dachu albo gruntu
  • Przewody, zabezpieczenia i inne niezbędne akcesoria

Wszędzie tam, gdzie będą miały dostęp do promieni słonecznych i jest to właściwie najważniejsze wymaganie, jakie należy spełnić. Panele montuje się pod kątem od 30 do 60 stopni w kierunku południowym. Nie ma natomiast większych ograniczeń dotyczących miejsca. Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu, zarówno pochyłym, jak i płaskim, a także na wiatach, specjalnych wysięgnikach czy na gruncie.

Nie zaleca się wymiany lub dokładania paneli fotowoltaicznych innego producenta i o innych parametrach do istniejącego łańcucha modułów. Inna charakterystyka prądowa wymienionego panela będzie negatywnie wpływała na całą resztę i może prowadzić do szeregu konsekwencji. W przypadku gdy zachodzi konieczność wymiany modułu, należy dobrać taki, który jest bardzo zbliżony charakterystyką prądowo-napięciową do obecnych w stringu. Jeśli nie ma możliwości doboru takie modułu, wtedy należy zastosować optymalizator (np. TIGO dostępny w naszym sklepie). Alternatywnie też możemy kilka paneli podłączyć na drugi obwód w falowniku (jeżeli falownik ma oddzielny tracker MPPT i liczba paneli przekroczy minimalne napięcie startu).

Zestawy zawierają DWIE instrukcje, zarówno praktyczną (instrukcja z obrazkami, która dokładnie pokazuje krok po kroku, jak należy złożyć konstrukcje i podłączyć panele), jak też teoretyczną – opisową. Instrukcje te mają po kilkanaście stron, są bardzo obszerne i wyczerpują temat montażu fotowoltaiki w całości. Są bardzo przejrzyste i z nich pomocą każdy jest w stanie zamontować zestaw.

Główna różnica jest taka, że przy optymalizatorach musimy mieć inwerter zewnętrzny, a mikroinwertery nie potrzebują jednego głównego inwertera. Jest to niby wygodne, ale mikrofinwertery pracują w ciężkich warunkach i są przez to awaryjne. Naprawa lub wymiana mikrofalownika na instalacji fotowoltaicznej na dachu jest niezwykle czasochłonna oraz kosztowna. Przez to właśnie rozwiązanie te nie znalazło zbyt dużego popytu na naszym rynku. Alternatywą sa optymalizatory, które pomimo zlokalizowania pod panelami, wysyłają jednak moc do falownika centralnego, który jest łatwy w konserwacji i naprawie.

Ilość napromieniowania słonecznego w Polsce jest porównywalna do Francji czy Niemiec, liderów w wykorzystaniu fotowoltaiki. To w pełni wystarczająca ilość energii słonecznej, która pozwoli na wyprodukowanie odpowiednich zasobów energii elektrycznej. Wystarczy instalacja o odpowiednio dobranej mocy, żeby zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego. Warto wiedzieć, że instalacja pracuje również w pochmurny dzień, a niewykorzystane nadwyżki prądu są gromadzone przez zakład energetyczny i mogą zostać wykorzystane w dowolnym momencie.

Wszędzie tam, gdzie będą miały dostęp do promieni słonecznych i jest to właściwie najważniejsze wymaganie, jakie należy spełnić. Panele montuje się pod kątem od 30 do 60 stopni w kierunku południowym. Nie ma natomiast większych ograniczeń dotyczących miejsca. Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu, zarówno pochyłym, jak i płaskim, a także na wiatach, specjalnych wysięgnikach czy na gruncie.

Ustalenie wielkości planowanej instalacji fotowoltaicznej jest bardzo istotnym elementem. Należy możliwie najdokładniej oszacować zużycie prądu w danym okresie czasu. Jeżeli instalacja będzie za mała do naszych potrzeb – to niedobory energii będziemy musieli kupować z sieci, a to spowoduje wydłużenie czasu zwrotu inwestycji. Z drugiej strony nie można przeszacować instalacji, ponieważ przekazane do sieci nadwyżki energii nie wykorzystane w ciągu roku po prostu przepadną na rzecz Zakładu Energetycznego.
W celu oszacowania wielkości instalacji należy uwzględnić kilka istotnych elementów:
w przypadku budynków już istniejących niezbędne będą rachunki za prąd z ubiegłych lat (na ich podstawie można oszacować zużycie energii w danym obiekcie. W przypadku nowych budynków należy realnie oszacować zużycie na podstawie indywidualnych potrzeb) należy sprawdzić dostępną powierzchnię (na dachu, na gruncie) jak również wszelkie przeszkody (drzewa, kominy, budynki), które mogą ograniczać założenie instalacji.
Należy zwrócić uwagę, iż produkcja energii zależy od położenia miejsca na którym chcemy zamontować panele. Ważny jest zatem kąt nachylenia dachu lub stopień jego odchylenia od kierunku południowego.

W 90% przypadków wystarczą przewody 4mm2. Przy najczęściej stosowanym połączeniu paneli – szeregowym, sumuje się nam napięcie obwodu podczas gdy natężenie zostaje stałe. Jak powszechnie wiadomo, grubość przekroju przewodu uzależniamy od płynącego przez niego natężenia, podczas gdy napięcie nie ma na niego zbyt złego wpływu (linie energetyczne wysokiego napięcia o stosunkowo małych przekrojach). Dlatego też zazwyczaj wystarcza przewód 4mm2. Jeśli jednak odległość od paneli do falownika będzie większa niż 40m lub zastosujemy połączenie równoległe – wtedy należy dobrać przekrój 6mm lub 10mm2.

Przede wszystkim należy sprawdzić czy instalacja w budynku jest jedno czy trójfazowa. Jeśli jest 1f, to niestety nie da się założyć falownika 3 fazowego. Jednakże, gdy instalacja domowa jest trójfazowa to możemy założyć fotowoltaikę zarówno jedno, jak i trójfazową. Sensowność danego wyboru opisuje poniższy artykuł, przy czym należy pamiętać, że od 4kW do góry możemy legalnie przyłączyć tylko trójfazowe instalacje fotowoltaiczne.

Standardowy panel fotowoltaiczny zarówno polikrystaliczny, jak i monokrystaliczny składa się z 60 ogniw połączonych ze sobą szeregowo (6 x 10 szt.). Taki klasyczny moduł fotowoltaiczny sześćdziesięcio ogniwowy ma zazwyczaj wymiary ok 1,65 m x 1 m. Panele słoneczne w technologii Half Cut (120 ogniw) mają wymiary zwykle zbliżone do 1,73 m x 1,03 m. Istnieją także powiększone moduły o mocach powyżej 400W – 72 ogniwowe w podstawowych wersjach lub 144 ogniwowe w wersjach Half-Cut. Wymiary paneli powiększonych to zwykle ok 2m x 1m. Oczywiście wymiary nieznacznie mogą się różnić w zależności od producenta – powyższe wymiary są przykładowe.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Panele monokrystaliczne są bardziej wydajne w pogodę słoneczną, zaś polikrystaliczne lepiej sprawdzają się przy pogodzie pochmurnej. Jeśli chodzi o warunki pogodowe to jeden rok może być bardziej słoneczny, a drugi bardziej pochmurny. Nie należy zatem kierować się przewidywaniem pogody, lecz dobraniem paneli ze względu na powierzchnię połaci dachowych. Jeżeli dachu jest wystarczająco pod planowaną moc instalacji na panelach 280W polikrystalicznych, to bez sensu jest wchodzić w koszty znacznie droższych paneli monokrystalicznych o większej mocy. Jeżeli jednak jesteśmy ograniczeni powierzchnią i trzeba wyciągnąć jak największa moc z jak najmniejszej liczby paneli – wtedy warto rozważyć zakup modułów mono. Niekiedy też istotną rolę odgrywają względy estetyczne, lecz jest to zawsze subiektywne. Niektórzy klienci wolą czarne panele monokrystaliczne, zaś inni niebieskie moduły polikrystaliczne.

Aby najodpowiedniej określić moc potrzebną na Pana budynek potrzebujemy znać roczne zapotrzebowanie na prąd (wynikające z faktury zbiorczej). Jeśli Pan nie posiada faktury to wystarczy nam informacja o wysokości miesięcznych rachunków za prąd oraz lokalizacja budynku z kątem nachylenia dachu (musimy określić połacie dachu). Na tej podstawie stwierdzimy jaka moc będzie odpowiednia, aby zredukować płacenie za prąd do zera.

Bazujemy na gotowych zestawach fotowoltaicznych podzielonych ze względu na miejsce montowania:

  • Dachy skośne – (nie ważne, jaki posiadają Państwo rodzaj pokrycia na dachu, tak długo jak jest to dach skośny – nasza wyjściowa cena jest taka sama)
  • Dachy płaskie / grunt – Instalacja fotowoltaiczna montowana na dachu płaskim lub gruncie wymaga dodatkowej konstrukcji unoszącej panele i zwiększającej ich kąt nachylenia (najlepiej do 35 stopni). Taki system mocowania jest droższy od mocowania na dach skośny ponieważ dochodzi do niego więcej elementów – trójkąty z drogiego materiału jakim jest aluminium.

Nadwyżka z fotowoltaiki jest rozliczana w kolejnym okresie rozliczeniowym. Najbardziej opłacalne jest ustawienie najdłuższych okresów rozliczeniowych. Wtedy nadprodukcja prądu którą osiągniemy latem przejdzie nam na okres zimowy, kiedy produkcja będzie bardzo niska. Jeżeli instalacja jest mniejsza niż 10 kW to ZE pobiera 20 % za magazynowanie. Instalacje większe niż 10kW oddają 30% jako koszt magazynowania.

Możemy jednak zainstalować 12 kW z paneli na falowniku 10kW i taka instalacja dalej będzie rozliczana w stawce 20%