Wymiary paneli fotowoltaicznych

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Projektowanie instalacji fotowoltaicznej to bardzo ważny etap, którego nieprzemyślane decyzje rzutują na nasze późniejsze (nie)zadowolenie z podjętej inwestycji. Jednym z aspektów, jaki należy przemyśleć zaraz po obliczeniu mocy naszej instalacji jest powierzchnia, którą możemy poświęcić, by zainstalować panele na dachu.

O średnich wymiarach paneli wspomnieliśmy ostatnio omawiając ich moc, jednak jest to temat na tyle ważny, że zasługuje na omówienie go nieco dokładniej.

Wymiary paneli fotowoltaicznych

Na przestrzeni lat wymiary paneli zostały ustandaryzowane, dlatego niezależnie od tego, jakiego producenta wybierzemy, możliwe jest już wstępne określenie, czy nasz dach będzie wystarczającym, by umieścić na nim potrzebną ilość paneli.

Subtelne różnice pomiędzy wymiarami wynikają przede wszystkim z ilości ogniw, które składają się na nasz panel.

Obecnie możemy wyróżnić panele PV o 48, 60 oraz 72 ogniwach. Najbardziej popularnym wyborem, jeśli chodzi o instalacje przydomowe są moduły z 60 ogniwami, jako jedne z łatwiejszych w montażu oraz o dość optymalnych parametrach.

Średni wymiar jednego ogniwa to około 15×15 cm, przy czym całkowity wymiar jednego panelu z 60 ogniwami waha się w granicach 165-180 cm długości, 100-110 cm szerokości, a ich grubość to około 4 cm.

Skąd biorą się różnice w wymiarach poszczególnych paneli? Wyjaśniamy – ogniwa nie przylegają ściśle do siebie; konstrukcyjnie są od siebie nieco oddalone i zwykle przerwa między nimi wynosi około 5 mm.

Biorąc pod uwagę wymiary należy doliczyć również około 2 cm na przerwę między ogniwami, a ramą panelu PV na jego długości oraz około 3,5 cm na szerokości. Wszystkie wymiary są jednak przykładowymi i w całości zależą od techniki połączenia poszczególnych elementów oraz użytych w tym celu materiałów.

Jeśli więc postanowicie samodzielnie podejść do tematu projektu, a dach, na którym ma zostać zamontowana instalacja jest niewielki, niezwykle ważne jest, by po wyborze konkretnego producenta i modelu dokładnie zapoznać się z jego wymiarami i sposobem montażu.

Jeśli chodzi o panele o 72 ogniwach – używane są zazwyczaj w instalacjach przemysłowych – konsekwentnie do ilości użytych ogniw zwiększa się ich moc szczytowa, a więc pozwalają na zaspokojenie większego zapotrzebowania energetycznego. Ich wymiary to około 100×200 cm, przy czym moc, którą osiągają to między 360 a 436 Wp [1].

Wymiary instalacji na dachu

Instalację na dachu skośnym można nazwać klasyczną w związku z jej popularnością montażu. Wbrew pozorom jest ona mniej skomplikowana i zajmuje mniej miejsca, niż zamontowanie paneli na płaskim dachu.

Przykładowo, by zainstalować 4 panele PV na dachu skośnym potrzebujemy około 7 m2 jego powierzchni, zaś ta sama konstrukcja na dachu płaskim zajmie aż 10 m2 z uwagi na konieczność zainstalowania dodatkowych wsporników pozwalających na odpowiednie przechylenie paneli oraz zastosowanie przerw między panelami.

Dlaczego w przypadku płaskich dachów potrzebne są przerwy? Odpowiedź związana jest z naturalną zmianą kąta padania promieni słonecznych w ciągu dnia. Panele montowane na wspornikach na płaskim dachu będą wytwarzały cień w miarę zmiany położenia słońca na osi wschód-zachód, dlatego ważne by moduły były od siebie oddalone na szerokość tzw. strefy cienia i nie oddziaływały na siebie w ten sposób negatywnie pod względem wydajności.

W przypadku dachów skośnych przerwy między panelami nie są wymagane, ponieważ ich montaż (jeden bezpośrednio obok drugiego) uniemożliwia wzajemne zacienianie się.

Przyjmując więc, że użyjemy paneli dostępnych w naszym sklepie, a więc średnio o mocy 330 W i wymiarach 180×110 cm, co daje 1.98 m2 powierzchni jednego elementu, popularna i stosunkowo niewielka instalacja 3 kW składająca się z 8 paneli będzie potrzebowała prostokąta o powierzchni wynoszącej odkładnie 15,84 m2 przy jednoczesnym założeniu montażu na dachu skośnym.

Dla porównania ta sama instalacja składająca się z paneli o niższej mocy (250 W) i jednocześnie nieco mniejszych wymiarach (100×168 cm), będzie wymagała zamontowania aż 12 paneli o łącznej powierzchni ponad 20 m2.

Podsumowując: obliczając powierzchnię naszej instalacji w przełożeniu na powierzchnię dachu należy wziąć pod uwagę jego indywidualny kształt oraz elementy uniemożliwiające montaż paneli, takie jak okna dachowe, tzw. jaskółki, czy łuki.

Moduły są prostokątne, naturalne jest więc, że najlepiej montować je również na prostokątnych powierzchniach. Co należy jednak podkreślić – najważniejszym do zdefiniowania parametrem jest moc naszej instalacji, natomiast jej wymiar jest już wartością pochodną uzależnioną od indywidualnych cech powierzchni, na której ma zostać zamontowany.

Dlatego, by zoptymalizować pracę paneli i odpowiednio dobrać zarówno ich właściwości, w tym wymiary, do predyspozycji konstrukcyjnych naszego dachu, ale także naszych możliwości finansowych – zachęcamy do skorzystania z naszego fachowego doradztwa.


[1] Watopik (Wp) – jednostka określająca maksymalną wydajność, z jaką pracują moduły fotowoltaiczne, określana dla STC (ang. Standard Test Conditions), czyli standardowych warunków testowych (natężenia promieniowania słonecznego 1000 W/m², temperatury ogniw 25°C).

FAQ
➤ Jakie są standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych?

Średni wymiar jednego ogniwa to około 15×15 cm, przy czym całkowity wymiar jednego panelu z 60 ogniwami waha się w granicach 165-180 cm długości, 100-110 cm szerokości, a ich grubość to około 4 cm.

ecoABM

ecoABM

Wykonywanie instalacji fotowoltaicznych Białystok – hurtownia fotowoltaiczna Podlasie. Działamy od 1992 roku.

Komentarze