Samodzielne wykonanie fotowoltaiki

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Czy montaż paneli słonecznych jest trudny? Czy można samodzielnie zamontować fotowoltaikę? Jak zamocować panele na dachu? Jak podłączyć instalację fotowoltaiczną?

Spis treści

Fotowoltaika a ryzyko porażenia instalacją elektryczną

Instalacja wytwarza napięcie przy wyjściu z falownika AC230V, po tej stronie istnieje prawdopodobieństwo porażenia jak w standardowych instalacjach elektrycznych w obiektach. Po stronie prądu stałego produkowane jest napięcie do 1000V – napięcie o takiej wartości stwarza niebezpieczeństwo naszemu zdrowiu i życiu. Podłączenie do inwertera oraz złączenie paneli należy wykonywać z szczególnym zachowaniem bezpieczeństwa. Wykonania połączeń najlepiej podjąć się wówczas gdy panele nie wytwarzają napięcia (wieczorem bądź nocą). Duże zagrożenie powstaje podczas rozdzielenia ciągu paneli oraz całej instalacji w słoneczny dzień. Przy rozłączaniu napięcia DC należy użyć przeznaczonych do tego rozłączników. W kwestii klasycznej instalacji połączonej szeregiem oraz łączenie ma odbywać się w ciągu dnia, powinno się osłonić minimum jeden panel ciemnym, grubym materiałem. Wszystkie połączenia instalacji powinna wykonać osoba z uprawnieniami SEP do 1000V. 2.2. Prace na wysokości

Osoby, które podejmują się pracy na wysokości powinny być w tym kierunku przeszkolone oraz zaopatrzone w odpowiedni sprzęt (liny, szelki, kaski, odpowiednie obuwie itp.) Wykonując pracę na wysokości należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne. Nie powinno się wykonywać takich prac podczas opadów deszczu czy śniegu z uwagi na śliski dach oraz podczas burzy.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Przed rozpoczęciem prac montażowych należy skonsultować projekt z inżynierem budowlanym połaci dachowej w celu sprawdzenia możliwości dodatkowego obciążenia. W większej części przypadków konstrukcje dachowe są zaprojektowane z rezerwą, która wystarcza na dodatkowy ciężar. Obciążenie wynikające z założenia instalacji fotowoltaicznej szacuje się na ok. 14kg/m2 więc nie jest to tak duży ciężar jak mogłoby się nam wydawać. Bardzo ważną kwestią jest trwałość konstrukcji jak i jakość wykonania montażu. Każdy element powinien być uzyskany ze sprawdzonego źródła oraz przeznaczony typowo do wykonywania instalacji fotowoltaicznej. Elementy montażowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na zniszczenie (aluminium, stal nierdzewna). Cała konstrukcja powinna być odporna na wiatr.

Wybór połaci a panele słoneczne

Według wyliczeń, odpowiedni zakres pochylenia paneli wynosi od 30 do 45 stopni, a najkorzystniejszym kierunkiem jest południe. W Polsce centralnej najlepszy kąt nachylenia to 38 stopni, na południu Polski 35 stopni, natomiast na północy 40 stopni. Zróżnicowanie w wydajności pochylenia między 30 a 45 jest nieznaczna, jest to zaledwie kilka procent.

W przypadku montażu paneli w kierunku wschodnim bądź zachodnim wydajność spada do ok 60%. Gdy nie mamy warunków do założenia całej instalacji w kierunku południowym, jest możliwość umiejscowienia jej w kierunku południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim. Przy warunkach panujących w naszym kraju korzystniejsze jest zamocowanie instalacji na południowy-wschód z uwagi na częstsze przejaśnienia w pierwszej części dnia. Jednym z powodów montowania instalacji po stronie wschodniej bądź zachodniej to brak możliwości montażu na stronę południową. W przypadku braku możliwości rozłożenia paneli na połaci południowej powinno wybrać się stronę wschodnią lub zachodnią w zależności od profilu użytkowania w rodzinie. Jeśli rodzina jest aktywniejsza porankiem – strona wschodnia, jeśli zaś po południu – zachodnia.

Wpływ na odpowiednie nachylenie paneli ma również pora roku. Latem idealny kąt nachylenia to 30 stopni, w zimę zaś 50 stopni. W przypadku gdy instalację wykonuje się poza obszarem dachu oraz gdy są do tego odpowiednie warunki można wziąć pod uwagę zmianę pochylenia instalacji latem i zimą. Zmiana kąta nachylenia ma na celu zwiększenia uzysku instalacji do kilku procent. 

Panele słoneczne na dachu płaskim

Jeżeli dach płaski ma nachylenie połaci mniejsze niż 15% – powinno się wykonać dodatkową konstrukcję montażową opartą na trójkątach aluminiowych. Konstrukcja taka jest droga, zatem w przypadku nachylenia większego niż 15% nie opłaca się takiej konstrukcji wykonywać (zbyt długo instalacja by się zwracała). Montaż na płasko także nie ma zbytnio sensu, gdyż panele należy myć przynajmniej raz do roku, a ich wydajność jest mniejsza o 20-30% w porównaniu do paneli ułożonych pod kątem 35 stopni. 

Konstrukcja na dach płaski może być balastowa (dociążenie systemu bloczkami betonowymi) lub inwazyjna (przykręcenie konstrukcji bezpośrednio do dachu). Należy także pamiętać o wzajemnym zacienianiu rzędami. Kolejny rząd powinien być oddalony o minimum potrójną wysokość poprzedniego rzędu. Aby tego uniknąć należy ustawić panele pod mniejszym kątem np. 15 stopni – wtedy wejdzie ich więcej i w bilansie takie rozłożenie wyjdzie na plus.

fotowoltaika samodzielny montaż
ecoABM

ecoABM

Wykonywanie instalacji fotowoltaicznych Białystok – hurtownia fotowoltaiczna Podlasie. Działamy od 1992 roku.

Komentarze