Ranking falowników 2021

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Wybór odpowiedniego falownika ma wielkie znaczenie dla późniejszej pracy całej instalacji i stopnia zadowolenia z jej użytkowania, dlatego bez zbędnych słów przedstawiamy nasz ranking TOP5 falowników fotowoltaicznych dostępnych na polskim rynku.

1. HUAWEI

Seria Sun2000 to jedna z najlepszych linii falowników znanych na całym świecie. Swoją pozycję w rankingu zawdzięcza niezawodności i innowacyjnym rozwiązaniom, jakie technologiczny gigant, firma HUAWEI, zastosowała w konstrukcji tych urządzeń. Co ciekawe – koncern znany z rozwiązań technologii komunikacyjnej wszedł na rynek energetyczny z przytupem i krótko po wprowadzeniu do obrotu inwerterów swojej produkcji, uplasował się w światowej czołówce producentów falowników fotowoltaicznych.

Co cechuje inwertery HUAWEI? Nieskomplikowana bryła prostokąta z zaokrąglonymi rogami wyposażona w diody, które sygnalizują pracę urządzenia. W inwerterach tej marki zastosowano szereg rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, które m.in. zapobiegają przepięciom, tworzeniom łuków elektrycznych i umożliwiają monitorowanie pracy instalacji w skali pojedynczych modułów. Pracę urządzenia kontroluje się za pomocą kompatybilnej aplikacji FusionSolar, a połączenie z nią ułatwia możliwość obsługiwania przez inwerter zarówno połączeń WLAN, Fast Ethernet, jak i 4G, co daje niemal nieograniczoną swobodę doboru łącza. Falowniki z serii Sun2000 umożliwiają podłączenie magazynu energii dzięki wygodnemu interfejsowi Plug&Play. Ich niezwykle przemyślana konstrukcja pozwala na nawet 30% większe uzyski z porównaniu z inwerterami konkurencyjnych marek. Inwertery HUAWEI są również stosunkowo ciche z uwagi na brak wiatraków chłodzących.

Poza inwerterami, spod skrzydeł marki wyszły również optymalizatory, jednak w przeciwieństwie do tego typu urządzeń wypuszczonych na rynek przez konkurencję – te od HUAWEI są jedynie opcją. Dodatkowo optymalizatory HUAWEI można zainstalować tylko przy modułach, które będą tego wymagały, co zmniejsza koszt całej instalacji w porównaniu z urządzeniami SolarEdge wymagającymi montażu przy każdym panelu.

Cena inwertera HUAWEI Sun2000 w zależności od tego, jaką moc szczytową ma nasza instalacja to od 2500 zł do nawet 32000 zł. Najtańsze inwertery HUAWEI mogą obsługiwać instalację o mocy do 2kW, najdroższe zaś, inwertery łańcuchowe, przeznaczone są do użytku przemysłowego i udźwigną instalację o mocy do 105 kW. Podstawowa gwarancja producenta na inwertery HUAWEI to 5 lat z możliwością przedłużenia na 10/15/20 lat pod warunkiem uiszczenia dodatkowej opłaty.

2. Growatt

Growatt to prawdopodobnie największy lub co najmniej jeden z największych producentów falowników rodem z Chin, a w swoich produktach łączy to, co najlepsze –świetną jakość i stosunkowo niską cenę.

Inwertery marki Growatt posiadają niewielki wyświetlacz pozwalający na podstawowe monitorowanie pracy instalacji. Urządzenia ukryte są w białej obudowie w kształcie obłego prostokąta, wykonanej z lekkiego i wytrzymałego poliwęglanu opornego na ogień, co czyni je w miarę estetycznymi i umożliwia instalację w pomieszczeniu, bez brutalnej ingerencji w wystrój. Podobnie jak inwertery HUAWEI, te od Growatt nie posiadają wiatraków chłodzących, dlatego na równi z nimi nadają się do instalacji wewnątrz pomieszczeń.

Drugie miejsce w naszym zestawieniu gwarantuje im nie tylko wykorzystanie systemu ochrony przed przepięciami, zabezpieczenia przed uderzeniem pioruna, niska awaryjność i zabezpieczenie przed powstawaniem łuków elektrycznych, czy też szeroki zakres mocy falowników – od 1kW do 80 kW, co ułatwia precyzyjne dopasowanie inwertera do liczby paneli wykorzystanych w instalacji. To, co szczególnie wyróżnia falowniki Growatt wśród urządzeń konkurencji, to wsparcie klienta na niesamowicie wysokim poziomie, m.in. poprzez utworzenie wielu oddziałów na terenie Europy, w tym w Polsce. Dodatkowo dział techniczny Growatt pracuje 7 dni w tygodniu od 8 do 20, dlatego niemal przez cały dzień kontroluje pracę swoich urządzeń. Szczegółowe monitorowanie pracy inwerterów Growatt możliwe jest poprzez (jak zapewnia producent – w pełni spolszczoną) aplikację ShinePhone. Falowniki Growatt umożliwiają różne opcje połączeń w celu monitoringu instalacji: WiFi, LAN, monitoring radiowy, GPRS.

Gwarancja producenta dla inwerterów Growatt obejmuje standardowo 10 lat dla urządzeń obsługujących sieć 1-20 kW, 10 lat na modele hybrydowe i 5 lat na falowniki o mocy do 250 kW z możliwością dokupienia kolejnych 5 lat. Inwerter o mocy 1 kW można kupić już za około 2000 zł. Dla inwertera o mocy 2 kW w porównaniu z tymi marki HUAWEI, różnica w cenie to nawet 600 zł na korzyść falowników Growatt. Największe z nich, o mocy 250 kW, kosztują około 52000 zł.

3. SolarEdge

Falowniki SolarEdge mają równie wiele miłośników, co przeciwników, jednak my dajemy im zaszczytne trzecie miejsce w naszym rankingu inwerterów. Dlaczego? Przekonajcie się sami.

Choć specyfikacja techniczna samych inwerterów z uwagi na odporność i zabezpieczenia nie różni się specjalnie od tych konkurencyjnych, flagowym produktem SolarEdge jest falownik z optymalizatorami, które ta izraelska firma właściwie spopularyzowała. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że inwertery tego producenta działają wyłącznie z optymalizatorami SolarEdge podłączonymi do każdego modułu, co zwiększa wydajność instalacji niestety niemal proporcjonalnie do wzrostu jej ceny. Tylko jak właściwie działa optymalizator? To proste – optymalizatory SolarEdge mają za zadanie ograniczenie strat wynikających z zacienienia paneli i zanieczyszczeń zmniejszających przepływ światła. W standardowej instalacji wszystkie moduły są ze sobą połączone, przez co spadek wydajności pracy jednego nich wpływa na pracę pozostałych paneli. W przypadku zamontowania optymalizatorów od pewnego stopnia zacienienia włączają się diody bocznikowe, które odcinają fragment słabiej działającego panelu od obiegu – spadek wydajności dotyczy więc tylko tego panelu, który uległ zanieczyszczeniu bądź został zacieniony, a reszta instalacji pracuje normalnie. Straty wynikające z wyłączenia fragmentu instalacji to 16-33% w zależności od ilości diod bocznikowych, w które wyposażony jest panel. Co ważne, optymalizatory wpływają też na spadek mocy w związku ze zużyciem materiału – te panele, które z czasem będą działać słabiej, nie będą obniżać wydajności pozostałych, które zachowają wyższą sprawność. Przekłada się to również na możliwość wprowadzenia innego rozwiązania – zamontowanie optymalizatora w instalacji z panelami o różnych mocach pozwoli na maksymalną pracę każdego z nich, a nie jedynie najsłabszego, choć nie jest to popularne rozwiązanie. Optymalizatory pozwalają także na śledzenie pracy każdego z paneli oddzielnie, nie tylko instalacji jako całości.

Cała konstrukcja inwertera mieści się w nieco topornie wyglądającej, montowanej pionowo, białej obudowie z niewielkim wyświetlaczem w dolnej części. Tak jak poprzednie urządzenia, produkty SolarEdge nie posiadają wentylacji mechanicznej, więc mogą być zakładane w pomieszczeniach.

Inwertery SolarEdge nie nadają się do użytku w instalacjach, które zawierają po kilka paneli położonych w różnych kierunkach. Minimalna ilość paneli w łańcuchu to 6 sztuk dla inwerterów 2,2-6kW. Nie ma potrzeby również zakładania optymalizatorów w instalacjach nienarażonych na znaczne okresowe zacienienie – uniknięcie straty energii z powodu np. częściowego zachmurzenia nie równoważy stosunkowo wysokiej ceny modułów z optymalizatorami.

Pracę falowników tej marki monitoruje się za pomocą aplikacji mySolarEdge i połączenia ich z siecią Ethernet lub bezprzewodowo: przez sieć ZigBee, WiFi lub sieć komórkową.

Producent udziela 12 lat gwarancji fabrycznej na działanie inwertera i 25 lat na działanie optymalizatorów, co pozwala mu wybić się ponad standard i może świadczyć o nieco większej trwałości produktów SolarEdge w porównaniu z innymi urządzeniami tego typu, choć różne źródła podają, że dodatkowe elementy w postaci optymalizatorów zwiększają awaryjność takiej instalacji. Dodatkowo należy pamiętać, że firma stanowczo zaleca używanie podzespołów konkretnych marek współpracujących i złączek tego samego producenta, choć z inwerterem można nabyć złączki różnych producentów. Elementy oznaczone literą „C” to te, których można użyć na własne ryzyko, natomiast nie są one rekomendowane i nie obejmuje ich gwarancja. Ponadto gwarancja na optymalizatory nie obejmuje ich wymiany w razie awarii – nowy sprzęt odbierzemy bezpłatnie, natomiast za samą usługę wymiany będzie trzeba zapłacić.

Cena inwertera SolarEdge to około 4500-7000 zł za urządzenie o mocy 3-9kW. Cena jednego optymalizatora to od 150 do 400 zł w zależności od mocy panelu, z którym ma pracować.

4. FoxESS

To kolejna duża ryba w tym zestawieniu. W Polsce szczególnie aktywni od stycznia 2021 r., z racji na utworzenie Spółki FoxESS Polska Sp. z o.o., reprezentującej interesy FoxESS Co., Ltd na naszym rodzimym rynku. Jest to więc kolejna firma, która posiada wsparcie techniczne bezpośrednio w Polsce, dlatego serwis urządzeń nie spędza snu z powiek przeciętnych użytkowników.

Inwertery FoxESS znane są na całym świecie, a sam producent reklamuje się jako firma szczególnie dbająca o środowisko. Jakie są więc ich produkty? Cóż, FoxEss oferuje m.in. trzy popularne linie falowników – S, F (jednofazowe) oraz T (trójfazowe). Pierwsza z nich, S, posiada zakres mocy 700W-3kW, linia F obsługuje moc 3-6 kW, T natomiast jest przeznaczone dla instalacji 3-25 kW.

Inwertery FoxESS zamknięto w schludnej, choć nieco roboczo wyglądającej białej obudowie z aluminium, wyposażonej w środku w szklaną płytkę, będącą świetnym izolatorem przed przepięciami. Dodatkowo producent stosuje pastę chłodzącą, która dodatkowo zapobiega przegrzaniu inwertera i choć to niezbyt popularne rozwiązanie, to faktycznie się sprawdza. Samo chłodzenie odbywa się na zasadzie konwekcji, a więc analogicznie do pozostałych inwerterów  tym rankingu – te od FoxESS nie posiadają dodatkowych wentylatorów, a jedynie radiatory oddające ciepło do otoczenia.

Inwertery od FoxESS wyposażono w ekran LCD pozwalający na kontrolę, choć w niewielkim stopniu, pracy instalacji. Szczegółowy monitoring możliwy jest za pomocą aplikacji FoxCloud lub strony www. Z siecią łączą się, w zależności od serii, poprzez Wi-Fi, LAN, GPRS, RS-485.

Spośród konkurencji urządzenia marki FoxESS wyróżnia ponadprzeciętna wydajność, sięgająca aż 98.6% i dziecinnie prosty, trójetapowy montaż, który doceniają w szczególności instalatorzy ceniący sobie udane, aczkolwiek nieskomplikowane rozwiązania.

Producent zapewnia 12 lat gwarancji na swoje inwertery niezależnie od serii produktów z możliwością przedłużenia jej za dodatkową opłatą. Ceny falowników FoxESS to około 2000-8500 zł w przypadku skrajnych wartości dla inwerterów S2000 (2 kW) i T25 (25 kW).

5. Fronius

Fronius to stabilna austriacka marka Premium wśród inwerterów fotowoltaicznych, która swoje początki miała jeszcze w 1945 r., a produkcję falowników rozpoczęła już w 1992 r., tym samym jest ona najdłużej działającą firmą w dzisiejszym zestawieniu.

Falowniki Fronius to niestety niezbyt urodziwe biało-szare skrzynki, z wyświetlaczem w lewym dolnym rogu.

Wszystkie inwertery Fronius posiadają klasę odporności IP65, a niektóre nawet IP66, co czyni je najbardziej wytrzymałym sprzętem dostępnym na rynku. W ich wytrzymałość wierzy również sam producent, bo mimo że produkty wprowadzone na rynek europejski posiadają jedynie 2 lata podstawowej gwarancji, to po zarejestrowaniu urządzenia na stronie www.solarweb.com można ją bezpłatnie przedłużyć do 5 lat. Dodatkowa, odpłatna gwarancja, dostępna jest nawet na 20 lat, co czyni Froniusa chyba jedyną marką na rynku, która gwarantuje tak długą bezawaryjną pracę swoich urządzeń.

Falowniki Fronius chłodzone są aktywnie, co oznacza, że posiadają wentylator stymulujący przepływ powietrza w najbliższym otoczeniu wentylatora, co dodatkowo wpływa na obniżenie temperatury jego pracy. Dlatego właśnie Froniusy cieszą się taką popularnością w Australii – mają wysokie osiągi w naprawdę szerokim zakresie temperatur, choć mechaniczne chłodzenie właściwie dyskwalifikuje je z montażu wewnątrz pomieszczeń z uwagi na dosyć głośną pracę w porównaniu z systemami chłodzonymi pasywnie.

Falowniki Frontius są kompatybilne z optymalizatorami TIGO, które podobnie jak te od HUAWEI można montować tylko przy tych modułach, przy których rzeczywiście zachodzi potrzeba, a więc narażenie ich na zacienienie jest ponadprzeciętne.

Nasze serce tradycyjnie skrada obsługa klienta w języku polskim – Frontius posiada przedstawicielstwo w Gliwicach oraz rozbudowaną i intuicyjną stronę z forum dla użytkowników. Dodatkowo firma jest organizatorem licznych szkoleń produktowych, co pozwala sądzić, że instalatorzy są świetnie przygotowani do pracy z ich inwerterami.

Monitorowanie pracy instalacji z falownikiem Fronius odbywa się za pomocą Solarweb, Fronius SolarSTART App (podłączenie i konfiguracja) oraz Fronius Solar.WEB App (monitoring sieci). Możliwa jest do wykupienia dostęp Premium aplikacji, który umożliwia generowanie indywidualnych raportów oraz dostęp do wszystkich danych archiwalnych.

Ceny falowników Fronius mieszczą się w przedziale 3700-20000 zł.

Konkurencyjne ceny wszystkich przedstawionych powyżej falowników znajdziecie na https://b2b.ecoabm.com/

ecoABM

ecoABM

Wykonywanie instalacji fotowoltaicznych Białystok – hurtownia fotowoltaiczna Podlasie. Działamy od 1992 roku.

Komentarze