Opłacalność fotowoltaiki dla firm

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

W artykule przyglądamy się fotowoltaice dla firm. Dlaczego może to być inwestycja bardzo korzystna dla przedsiębiorca? Czy dofinansowanie dla firm jest możliwe? 

Spis treści

Jak działa fotowoltaika w firmach

Aby korzystać z darmowej energii należy zamontować na dachu bądź gruncie odpowiednio dobraną instalację fotowaoltaiczną. Przedsiębiorstwa mogą wykorzystać wygenerowaną energię w dwóch sposobach. Pierwszy z nich to wykorzystanie energii na własne potrzeby. Drugi natomiast to sprzedaż ndwyżek do sieci energetycznej. Na ogół przediębiorstwa wykorzystują dwie opcje jednocześnie oszczędzając i zarabiając.

Sposób w jaki działa instalacja fotowoltaiczna jest stosunkowo logiczny i zrozumiały. Ogniwa z których składa się panel fotowoltaiczny poddawane są energii słonecznej na skutek której powstaje prąd stały. Aby prąd zmienić ze stałego na zmienny (taki sam jak z sieci publicznej) należy użyć inwertera.

Schemat działania fotowoltaiki

Opłacalność fotowowoltaiki dla firm

Przy obecnym ciągłym wzroście ceny za energię coraz więcej osób zastanawia się nad zastosowaniem fotowoltaiki u siebie w domu lub firmie. Temat paneli PV wpisuje się w tredny z uwagi na ekologię, na którą coraz częściej zwracamy uwagę ale także pozwala nam zmniejszyć rachunki za prąd.

Istnieją trzy wyznaczniki, które wskazują na to że instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna a mianowicie:

– ceny energii stale rosną

– ceny instalacji fotowoltaicznych maleją

– sytuacja prawna dla firm zakładających instalacje stale się polepsza.

W internecie jest masa skrajnych atrykułów odnośnie opłacalności fotowoltaiki, czytając to wszystko należy zwrócić uwagę na daty ich zamieszczenia gdyż jeszcze kilka lat temu w Polsce fotowoltaika była czymś nowym przez co ceny były bardzo wysokie. Wówczas faktycznie można by dyskutować o opłacalności instalacji fotowoltaicznej. Na ten moment gdy ceny podzespołów poszły bardzo mocno w dół a energia z sieci wciąż rośnie z całą pewnością można stwierdzić, że odpiowiednio dobrana instalacja jest jak najbardziej opłacalna.

Leasing w firmach a fotowoltaika

Bardzo korzystnym i często wybieranym przez przedsiębiorców rozwiązaniem na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej jest leasing. Leasing jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, jego koszt to tylko kilka procent w skali roku. Można powiedzieć, że leasing praktycznie sam się spłaca – oszczędość z wytworzonej samodzielnie energii porafi pokryć ratę leasingu. Największym plusem jest to, że nie trzeba angażować w zakup instalacji fotowoltaicznej własnych środków, a leasing można wpisać w koszta działalności. Prowadzi to do obniżenia podatku dochodowego

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm - czy to możliwe?

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej jest możliwe w głównej mierze dzięki Regionalnym Programom Operacyjnym. Każde województwo z osobna wprowadza swój program dotyczący odnawialnych źródeł energii. Istnieje również możliwość skorzystania z Programu Operayjnego Infrastruktura i Środowisko, który jest prowadzony przez NOŚiGW. Dofinansowanie w przpadku firm z roku na rok jest coraz łatwiejsze do uzyskania, jeszcze parę lat temu był z tym bardzo duży probelm natomiast w chwili obecnej coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z programów dotyczących odanawialnych źródeł energii.

Przedsiębiorca może zostać prosumentem

Jak podkreśla instytut WiseEuropa prywatne przedsiębiorstwa energii elektrycznej  w Polsce odegrały olbrzymią rolę jako prosument na rynku energii odnawialnej i  wybudowały w latach 2013-19  81 % wszystkich mocy energii odnawialnej.  Olbrzymi udział w projekcie  finansowania technologii niskoemisyjnej  mają środki z polskich przedsiębiorstw prywatnych i banków komercyjnych  wskaźnik ten to ok. 83 % całości kapitału przeznaczonego na energię odnawialną.

Z kolei Instytut Energetyki Odnawialnej zakłada, że mali i średni przedsiębiorcy w Polsce będą płacili coraz więcej za energię, więc Zgodnie ze zmianą ustawy o odnawialnych źródłach energii z lipca 2019 r.  odbiorca końcowy wytwarzający energię tylko ze źródeł odnawialnych na potrzeby własne i do 50 kW, będzie odtąd nazywany prosumentem. Jest to ruch bardzo korzystny dla polskiej gospodarki, gdyż dotychczas płaciliśmy za energię elektryczną o wiele więcej od Państw członkowskich UE, co wpływało na brak konkurencyjności naszego przemysłu w stosunku do innych krajów europejskich. W tym momencie  sposobność działania jako prosument biznesowy i zniwelowani kosztów produkcji energii elektrycznej do minimum jest bardzo znacząca.

Podstawową różnicą  pomiędzy gospodarstwem domowym a przedsiębiorcą jest również to, że osoba prowadząca działalność gospodarczą, jest jako prosument najbardziej efektywna.  Jeżeli mamy firmę,  w której maszyny chodzą przez cały dzień, to taka energia jest w 100 % wykorzystywana na bieżąco i nie oddajemy nadwyżki energii do sieci. Trzeba też przemyśleć wielkość instalacji, ponieważ do 10 kW współczynnik zwrotu energii z zakładu energetycznego to 80% a powyżej już 70 %. Musimy dokładnie zastanowić się ile energii wykorzystamy na bieżącą konsumpcję a ile oddamy do sieci, aby mieć pewność, że w miesiącach w których energia z paneli fotowoltaicznych nie będzie produkowana wcale  lub uzysk będzie znikomy, nadprodukcja pozwoli nam na pokrycie zużycia w tychże miesiącach.

Do tej pory przedsiębiorca mógł tylko sprzedawać nadwyżki energii i to niekoniecznie po atrakcyjnych dla niego cenach, teraz działając na zasadach producenckich, ma znaczny wzrost korzyści płynący z odzyskania swego własnego uzysku z Zakładu Energetycznego, co stanowi dla niego olbrzymi walor.

FAQ
➤ Czy fotowoltaika dla firm jest opłacalna?

W Internecie jest masa skrajnych artykułów odnośnie opłacalności fotowoltaiki, czytając to wszystko należy zwrócić uwagę na daty ich zamieszczenia gdyż jeszcze kilka lat temu w Polsce fotowoltaika była czymś nowym przez co ceny były bardzo wysokie. Wówczas faktycznie można by dyskutować o opłacalności instalacji fotowoltaicznej. Na ten moment gdy ceny podzespołów poszły bardzo mocno w dół a energia z sieci wciąż rośnie z całą pewnością można stwierdzić, że odpowiednio dobrana instalacja jest jak najbardziej opłacalna.

➤ Czy instalację fotowoltaiczną można wziąć w leasing?

Leasing jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, jego koszt to tylko kilka procent w skali roku. Można powiedzieć, że leasing praktycznie sam się spłaca – oszczędość z wytworzonej samodzielnie energii porafi pokryć ratę leasingu. Największym plusem jest to, że nie trzeba angażować w zakup instalacji fotowoltaicznej własnych środków, a leasing można wpisać w koszta działalności.

➤ Czy firmy mogą korzystać z dofinansowania na fotowoltaikę?

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej jest możliwe w głównej mierze dzięki Regionalnym Programom Operacyjnym. Każde województwo z osobna wprowadza swój program dotyczący odnawialnych źródeł energii. Istnieje również możliwość skorzystania z Programu Operayjnego Infrastruktura i Środowisko, który jest prowadzony przez NOŚiGW.

Fotowoltaika Białystok EcoABM
ecoABM

ecoABM

Wykonywanie instalacji fotowoltaicznych Białystok – hurtownia fotowoltaiczna Podlasie. Działamy od 1992 roku.

Komentarze