POMPY CIEPŁA

Dachy odwrócone i zielone

Stropodachem nazywamy połączenie dachu ze stropem w wyniku którego oprócz funkcji tradycyjnego dachu, czyli ochrony przed opadami atmosferycznymi, słońcem i wiatrem uzyskujemy także funkcję stropu, czyli ciepłochronność. Innymi słowami jest to  przegroda płaska lub o określonej krzywiźnie, która jest poziomym elementem konstrukcyjnym zamykającym budynek od góry.

Dachy odwrócone i zielone cieszą się coraz większą popularnością. Spowodowane jest to gamą korzyści tego rozwiązania. Oprócz walorów estetycznych, rozwiązanie to cechują zalety technologiczno-ekonomiczne takie jak:

 • zmniejszenie ilości wód opadowych odprowadzanych do kanalizacji,
 • dodatkowa naturalna izolacja akustyczna i termiczna,
 • dodatkowa ochrona pokrycia dachowego przed warunkami atmosferycznymi lub pracami konserwacyjnymi,
 • poprawa trwałości oraz ochrona warstw izolacyjnych przed promieniowaniem UV, czy też wahaniem temperatury

 

Odpowiedni dobór pokrycia

Przy dobieraniu materiału na pokrycie dachowe głównym kryterium doboru jest kąt nachylenia połaci. Wiąże się to z tym,  że dachy o większych kątach nie muszą być kryte materiałami bardzo szczelnymi, gdyż następuje po nich naturalny spływ wody opadowej do kanalizacji. Gdy mamy zaś do czynienia ze stropodachem płaskim to musimy zwrócić uwagę na to, aby materiał charakteryzował się dużą szczelnością. W przypadku dachów odwróconych prawidłowe wykonanie hydroizolacji jest sprawą bardzo istotną, gdyż w przypadku późniejszych przecieków ciężko jest zlokalizować zniszczenie przez co renowacja takiego dachu ciągnie za sobą duży nakład finansowy.

Podstawowymi elastycznymi wyrobami wodochronnymi są:

 • papy asfaltowe i modyfikowane
 • folie wykonane z tworzyw sztucznych
 • materiały wykonane na bazie kauczuku (np. EPDM)

            Wyroby te opisane są w normach: PN-EN 13707 – Elastyczne wyroby wodochronne. Wyroby asfaltowe na osnowie do pokryć dachowych. Definicje i właściwości oraz PN-EN 13956 Elastyczne wyroby wodochronne.

 

Zasady projektowania dachów płaskich

Projektant ma za zadanie sprostać wymaganiom dotyczącym nośności, energooszczędności, szczelności i ognioodporności.

Przy projektowaniu dachu odwróconego w pierwszej kolejności należy dopasować przeznaczenie budynku oraz dachu (taras, ogród, dach balastowy). Następnie należy ustalić wymiary gabarytowe, oraz dobrać kąt nachylenia połaci względem poziomu.

Następnym krokiem jest dobranie odpowiednich materiałów w zależności od układanych warstw na połaci. Należy pamiętać o prawidłowej kolejności warstw, tak aby spełniały swoje zadania. Dlatego też nie powinno się układać warstw na zasadzie hydroizolacja  – termoizolacja – hydroizolacja, co jest powszechnym błędem. Takie ułożenie warstw ogranicza ruch wilgoci co znacznie skraca trwałość pokrycia. Przy odpowiednim doborze materiałów poszczególnych warstw należy kierować się poziomem kosztów, a przede wszystkim ich jakością.

Zakres usług naszej firmy

Wykonujemy – NOWE POKRYCIA:

 • konsultacje na etapie projektowania i doboru materiałów oraz systemów
 • projektowanie dachów zielonych i tarasów zielonych
 • dostawa specjalistycznych materiałów (bezpośredni importer, autoryzowany dystrybutor)
 • wycena, kosztorysy, kosztorysowanie, darmowy przedmiar
 • zielony dach projektowanie i realizacja (dach zielony, zielone dachy, ogrody na dachach, ogród na dachu, dachy odwrócone, dach odwrócony, rośliny na dachu, ogrody dachowe, dachowe ogrody)
 • dachy płaskie (hydroizolacja dachów płaskich, izolacja dachów płaskich, dach płaski, dach odwrócony)
 • izolacja dach płaski,
 • wykonawstwo dachów płaskich
 • dachy balastowe, dachy odwrócone, dachy zielone
 • wykonawstwo pokryć dachowych w technologii mas polimerowo bitumicznych,
 • wykonawstwo pokryć dachowych w technologii membran EPDM,
 • wykonawstwo pokryć dachowych w technologii folii PVC.
 • pokrycia dachowe z zastosowaniem pap termozgrzewalnych
 • pokrycia papowe dwuwarstwowe na podłożu betonowym lub drewnianym
 • pokrycia z termoizolacją (wełna, styropian, styropapa itp.)
 • pokrycia dachowe z zastosowaniem masy polimerowo bitumicznej
 • pokrycia dachowe z zastosowaniem blachy (płaskiej, trapezowej)
Wykonujemy – REMONT POKRYCIA:
 
 • modernizacja i naprawa cieknących dachów i tarasów
 • ekspertyzy i naprawa wadliwie wykonanych dachów zielonych
 • termomodernizacja dachu (styropian laminowany, wełna itp.) 
 • renowacja starych dachów papowych i w technologii membran

Technologia

Klienci przy wyborze odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz odpowiedniej firmy wykonawczej oszczędzają, co w skutkach prowadzi do generacji znacznie większych kosztów w przypadku remontu w niedalekiej przyszłości po ukończeniu prac. Gwarancją długotrwałych walorów estetycznych i użytkowych dachów płaskich jest wybór solidnej firmy wykonawczej ecoABM oraz sprawdzonych materiałów Weber, które od 28 lat na polskim rynku cieszą się znakomitą opinią wśród wykonawców i klientów  (Sprawdź).

Procedura

PROJEKT

Przygotowanie przejrzystego, czytelnego Klientowi projektu i dyskusja.

PRACE WYKONAWCZE

Proces robót budowlanych wykonania pokrycia lub naprawy - zgodnie z ustalonym projektem.

USTALENIE KOSZTÓW

Sporządzenie wstępnego kosztorysu, dyskusja oraz ewentualna modyfikacja.

PRZEKAZANIE

Odebranie wykonanych prac przez Klienta, omówienie i sprawdzenie zgodności z projektem.

Częste pytania

Tak, o ile pokrycie dachowe jest korzenio- i wodoodporne. Maty wegetacyjne Sempergreen mogą zostać zastosowane na wszystkich rodzajach pokrycia dachowego. Zarówno na dachach płaskich jak i na spadzistych.

BREEAM oraz LEED to niewątpliwie najczęściej wykorzystywane certyfikaty zrównoważonego rozwoju, zarówno w przypadku nowych jak i istniejących już budynków. Certyfikacja, bardzo często przekłada się na (natychmiastowe) wymierne zmniejszenie się zużycia wody i energii oraz efektywniejsze wykorzystanie budynku, co również skutkuje pewnymi oszczędnościami. Z drugiej jednak strony, efekty starań poza technicznych nie dają się łatwo wymierzyć, a należą do nich korzyści takie jak: przyjemniejsze środowisko pracy, większa wydajność czy mniejsza liczba nieobecności.

Kwalifikująca zrównoważoność

Zarówno dla budowli nowych jak i tych już istniejących, zielony dach zdecydowanie przyczynia się do uzyskania punktów odnośnie BREEAM oraz LEED, oczywiście zawsze z uwzględnieniem szeregu innych mierników. Jako że, przyznanie certyfikatu zależy od wielu aspektów, w żadnym przypadku nie są przyznawane jakiekolwiek jednolite punkty. Każda sytuacja jest inna, podobnie jak każdy projekt.

BREEAM

BREEAM to najpopularniejszy, europejski certyfikat przyznawany budynkom. Metodologia różni się w każdym kraju, jako że inne są warunki klimatczne i prawodawstwo, tak więc wymagana jest zawsze wersja dotycząca danego kraju.

Waga zielonego dachu zależy od całkowitej konstrukcji systemu zielonego dachu. Planując zielony dach, należy zawsze przeprowadzić stosowne obliczenia oparte na wadze całości konstrukcji, która została nasączona wodą.

Konstrukcja systemu zielonego dachu

Dachy stworzone z mat wegetacyjnych zawierających zioła, trawy, polne kwiaty oraz rośliny żywicielskie i miododajne wymagają zastosowania grubszej warstwy podłoża niż takie, na których wykorzystano maty zawierające tylko rozchodnik. Im grubsza jest warstwa podłoża, tym większa jest waga całej konstrukcji dachu. Ponadto, waga zależy również od zdolności gromadzenia wody przez warstwę drenującą.

Waga standardowego dachu rozchodnikowego

Standardowy dach rozchodnikowy, po nasączeniu waży około 80 kg/m2. Jeżeli jest to konieczne, w przypadku dachów, na których można zastosować jedynie lekkie systemy zielonych dachów, jego waga może zostać obniżona do około 35 kg/m2.

NAsze realizacje dachów płaskich i tarasów:

Zawady Office

Firma ecoABM zrealizowała dach balastowy na biurowcu Zawady Office. Warstwa wodoszczelna została wykonana przy pomocy masy bezspoinowej firmy Weber.

Sprawdź więcej

Garaż przy gajowej

Poniżej przedstawiamy naprawę dachu płaskiego odwróconego obok budynku mieszkalnego przy ulicy gajowej w Białymstoku

Sprawdź więcej